Guangzhou Opera House

Připravila: Nela Lišková

Objekt se nachází v Čínském městě Guangzhou neboli česky Kanton. Budova kantonské opery bude nabízet velkorysých 1 800 míst k sezení ve velkém sále. Dále zde najdeme velkolepou vstupní halu a multifunkční halu se salonem. Ostatní vybavení budovy a technické zázemí bude taktéž štědré na prostor a má využívat moderní technologie. V moderním duchu se konec konců nese celá stavba.

Unikátní stavební techniky umožnily realizovat návrh doslova tak, jak byl načrtnut. Představa asteroidu, letícího vesmírem je velmi originální a lehce představitelná.
Na první pohled je stavba zajímavá svým členěním na dvě vzhledově podobné haly. Menší z nich sice není autentickou kopií svého většího sourozence, ale zachovává velmi podobný tvar, složený z polygonů. Na modelech a fotografiích stavby je dobře znatelná síť, tvořená protnutými nosníky. Tato technologie je i součástí návrhu Chengdu Contemporary Art Centre. Zde je však využita v plné míře a napomáhá realizovat velmi odvážný koncept operní haly.
Velkou váhu při navrhování Guangzhou Opera House měla symbióza stavby s okolním prostředím. Celá stavba je realizována na 70 000 metrech čtverečních. Umístěním budovy na břehu řeky se otevírá dialog s nově vznikajícím městem, které bude posíleno o tuto kulturní křižovatku. Jak již bylo řečeno, zástavba ve městě Guangzhou je moderní a rychle se rozrůstá.

Nosná konstrukce je především betonová, skelet je z exponované oceli.
Vnější vzhled těchto dvou objektů má připomínat oblázky, které se myly na břehu. Proto je povrch v horních částech objektů udělán záměrně jako “drsný“, čož bylo docíleno použitím černé žuly a hrubého zrnitého povrchu.
Na spodní části stavby je povrch tvořen žulou s hladkým efektem.
Polygony vyplňují panely skla.

 

 

Autor: Zaha Hadid
Lokace: Guangzhou, China
Realizace: 2003-2010

Zdroje:
http://www.zaha-hadid.com/architecture/guangzhou-opera-house/
http://www.arcspace.com/architects/hadid/guangzhou1/guangzhou1.html
http://www.designmagazin.cz/architektura/20986-zaha-hadid-dokoncila-guangzhou-opera-house.html


další články v rubrice

UFA Kristallpalast Dresden
EYE Holandský filmový institut
The Crystal
Farní kostel svaté Moniky
Baskické ministerstvo zdravotnictví
Bogota International Convention Center
Run Run Shaw Creative Media Centre
La fonction oblique
Restaurace a provozní budova Trollveggen
Bloomberg Pavilion

facebook