Restaurace a provozní budova Trollveggen

Připravila: Monika Marková

Norské hory Trollveggen mají hned pod skalním masivem Trolltindene novou příjemnou zastávku. Místní architektonické studio Reiulf Ramstad Arkitekter vyhrálo architektonickou soutěž  a postavilo na zeleném paloučku restauraci Trollwall, která se snaží respektovat krajinný ráz a svým geometrickými tvary imituje okolní horské masivy. Součástí budovy je i venkovní posezení s vyhlídkou.

V roce 2009 byla soukromníkem vyhlášena architektonická soutěž o podobu nové restaurace, která měla ležet na severu Norska v nedotčené krajině hor Trollveggen. Do ní bylo přizváno i studio Reiulf Ramstad Arkitekter z Osla, známé svým geometrickým přístupem k architektuře a častém využívání ostrých prvků, které se svým návrhem zvítězilo.

Architekti se snažili respektovat krajinný ráz a šetrně přistupovat k novému prvku, jenž by mohl jedinečnost této oblasti nenávratně narušit. Navrhli tak budovu s geometrickými tvary dvou rozdílně vysokých do nebe vystřelujících cípů, které působí jako skalní masivy. Mimo efektivnosti díky svému tvaru do interiéru přivádí prosklenými stěnami i dostatek přírodního světla. Objekt je sice postaven z betonu a skla, ale obložen je tmavým dřevem tak, aby působil co nejpřirozeněji. Pozoruhodná je i trubková konstrukce podepírající oba trojúhelníkovité prvky.

Interiér o ploše 700 metrů čtverečních nabízí variabilní prostor primárně určený restauraci a servisnímu provozu. V teplejších dnech funguje i přilehlá venkovní terasa, která nabízí ještě o něco lepší výhled na úchvatnou okolní krajinu. Pro turisty a horaly je pak určena i dřevěná stupňovitá terasa po straně budově, kde se sami mohou občerstvit, odpočinout si nebo se třeba opalovat.

Autor: Reiulf Ramstad Arkitekter AS | www.reiulframstadarkitekter.no
Lokace:  Trollveggen, Norsko
Realizace: 2011

Zdroje informací:
www.adgnews.com
www.reiulframstadarkitekter.no


další články v rubrice

UFA Kristallpalast Dresden
EYE Holandský filmový institut
The Crystal
Farní kostel svaté Moniky
Baskické ministerstvo zdravotnictví
Bogota International Convention Center
Run Run Shaw Creative Media Centre
La fonction oblique
Restaurace a provozní budova Trollveggen
Bloomberg Pavilion

facebook