Muzeum umění v Tel Avivu

Připravila: Aneta Janíčková

V roce 2003 architekt a profesor harvardské univerzity Preston Scott Cohen, vyhrál se svým návrhem soutěž o stávající vzhled budovy zasvěcené sběratelům umění Hertě a Paulovi Amirovými. Konečné navrhování a konstruování budovy probíhalo od roku 2005 do roku 2006. Základy a zemní práce se dokončily roku 2007. Své nitro muzeum pro návštěvníky otevřelo konečně v listopadu 2011.

Budova muzea je pětipodlažní s třemi podzemními patry, které i přes svou hloubku osvětluje přírodní sluneční svit. Celý prostor je propojen okny a průhledy, které jej provzdušňují. Podle Cohena se tento prostor po vstupu pro návštěvníka stane nevšedním zážitkem.

Zdvojnásobením původního muzea Tel Aviv, vznikla budova s názvem Herta a Paul. Trojúhelníkový půdorys budovy doplňuje a podtrhuje poskládaný povrch. Vnější dynamický tvar tvoří 430 trojúhelníkových a pravoúhlých panelů z leštěného cementu vyrobených přímo na místě. Muzeum se pyšní výškou 26 metrů. Skrz celou budovu se nacházejí dlouhá okna a průhledy spojující a ucelující celý prostor. Průhledy vedou z jedné úrovně do druhé a přinášejí tak přirozené světlo díky lomům i do nejhlubších zákoutí.

V kontrastu s trojúhelníkovým půdorysem budova v sobě uchovává klasické obdélníkové galerie prosvětlené a ozvláštněné průhledy a okny. Obdélníkové galerie i přesto nechávají vyniknout vystaveným dílům. Všechny stěny v objektu na návštěvníka působí tence a lehce. Mezi hlavní materiály stavby patří železobeton, beton, sklo, javor použitý na stropy knihovny a samozřejmě ocel. Celková rozloha muzea činí úctyhodných 195 000 metrů čtverečních.

Autor: Preston Scott Cohen | www.pscohen.com
Lokace: Tel Aviv, Izrael
Návrh: 2003
Otevření: listopad 2011

Zdroj:
http://www.designmagazin.cz/architektura/28770-tel-aviv-ma-muzeum-umeni-poskladane-z-fragmentu.html


další články v rubrice

UFA Kristallpalast Dresden
EYE Holandský filmový institut
The Crystal
Farní kostel svaté Moniky
Baskické ministerstvo zdravotnictví
Bogota International Convention Center
Run Run Shaw Creative Media Centre
La fonction oblique
Restaurace a provozní budova Trollveggen
Bloomberg Pavilion

facebook