Metropol Parasol

Připravila: Jana Tomanová

Na místě původního městského tržiště měl podle nových plánů vyrůst parkovací dům, výkopové práce však odkryly pozůstatky římské kolonie a plány nabraly doslova opačný směr.

Projekt s názvem Metropol Parasol (Městský slunečník) je architektonicky přesvědčivou rekonstrukcí téměř zpustlého centrálního tržiště Plaza de la Encarnacion v Seville. Obrovské slunečníky hřibového tvaru, které zastiňují náměstí, jsou vhodnou reakcí na podnebí v jižním Španělsku. Celé místo tak má být atraktivním centrem, které nabízí prostor pro všechny druhy společenských aktivit. V přízemní části stavby se nachází expozice původních archeologických nálezů. O patro výš bylo obnoveno tržiště, a doslova na jeho střeše vzniklo nové náměstí a restaurace s exkluzivním výhledem. Právě zde začíná panoramatický chodník o délce 250 m ve výšce 28,5 m nad městem.

Dřevěná konstrukce deštníku byla vyrobena z vrstveného dřeva. Pro návrh stavby byla využita 3D analýza, která jednotlivě optimalizovala tloušťku každého elementu i všech kovových spojů tak, aby vyhovovaly statickému modelu celé konstrukce. Jednotlivé části byly prefabrikovány a na místě skládány dohromady kus po kusu. Celkem je deštník složen z 3400 dřevěných elementů a spojovacího materiálu bylo použito 11000 kusů vážících od 2,9 do 70 kg.

Autor: J.MAYER.H Architects| www.jmayerh.de
Lokace: Plaza de la Encarnacion, Seville, Španělsko
Investor: Ayuntamiento de Sevilla und SACYR
Realizace: 2005-2011
Náklady: 90 mil. €

Zdroje:
www.yatzer.com
www.jmayerh.de
www.archdaily.com
www.asb-portal.cz
www.drevostavitel.cz


další články v rubrice

Metropol Parasol
Vulcano Buono
Paul Klee Zentrum
Přístavní terminál Yokohama
Norský pavilon na Expo 2010

facebook