ARCAM – Architectuur Centrum Amsterdam

Připravil: Adam Veselý

Nadace, která hledala zajímavou parcelu pro svoji reprezentaci centra architektury v Amsterdamu, našla nakonec na atraktivním a současně komplikovaném místě na nábřeží s výhledem od přístaviště Oosterdok přes muzeum lodní dopravy až po NeMo (národní centrum pro vědu a techniku) od Renzo Piana.

V přízemí centra nabízejí výstavy pohled na nejnovější architektonické trendy. Suterén je vyhrazen schůzkám a seminářům zatímco horní poschodí je rozděleno skleněnými příčkami na kanceláře pro zaměstnance. Největší předností stavby je, že jsou všechny tři úrovně vzájemně propojeny galeriemi a volnými prostory a jsou tak části jednoho celku.

Arcam nekladl vysoké požadavky pouze na kvalitu stavby, chtěl také budovu s různými fasádami: do ulice spíš uzavřená a otevřená směrem do přístavu. Zuuk tuto úlohu hravě vyřešil. Po několika pracovních modelech se mu podařilo najít formu, která skutečně připomínala v té době oblíbenou blobovou architekturu: měkkou formu ze zinku a hliníku, kde střecha plynule přechází do fasády, Zuuk rozřezal. Tyto řezy poskytují pohled do přízemí i horního patra domu. Pro zadní a níže položenou část stavby Zuuk zvolil celoskleněnou fasádu s jemným členěním.

Autor: René van Zuuk
Lokace: Prins Henrikkade 600, Amsterdam, Holandsko
Realizace: 2002-2003

Zdroje:
http://www.archiweb.cz
http://www.arcam.nl/
http://www.e-architect.co.uk


další články v rubrice

Heydar Aliyev Center
Altánek v Moskvě
Dánský pavilon na Expo 2010
Wave Residence
ARCAM – Architectuur Centrum Amsterdam
Pod Exhibition pavilion
Sportovní centrum Zamet
Autobusová zastávka v Casar de Cáceres
Centrum pro rozvoj digitálních médií Eyebeam
Skokanský můstek Holmenkollen

facebook