Skokanský můstek Holmenkollen

Připravil: Václav Mihola

Symbol norské metropole, skokanský můstek Holmenkollen, se radikálně proměňuje. Kvůli příštímu mistrovství světa v klasickém lyžování, které bude Oslo pořádat v roce 2011, byla již koncem loňského roku stržena nevyhovující stará konstrukce a nyní se začíná budovat můstek nový, futuristický.

Soutěž o návrh na novou stavbu vyhrálo dánské architektonické studio Juliena de Smedta. Jeho můstek se bude v souladu s moderními trendy tyčit ničím nepodepřen vzhůru k nebi a kosmický dojem stavby ještě umocní kužel světla, který bude nájezd pro skokany opticky prodlužovat výš k oblakům. Po setmění budou zevnitř osvětlovány i průhledné stěny můstku, které mají skokany chránit před nepříjemnými poryvy větru. Celý můstek tak bude zářit mléčně bílou barvou.

„Porota se domnívá, že při pohledu zblízka i z dálky to bude velmi efektní a do značné míry to přispěje k tomu, aby se nový můstek stal ikonou města,“ uvedli porotci ve svém hodnocení. Již v uplynulých letech byl areál na Holmenkollenu, který leží na kopci na severním okraji města a jehož součástí je mimo jiné muzeum lyžování, turistickým magnetem metropole a podle některých zdrojů vůbec nejnavštěvovanější norskou památkou. Na turisty mysleli i architekti ze studia JDS. Na špici Majáku Holmenkollenu, jak budoucí světelnou dominantu norské metropole nazvali, umístili otevřenou vyhlídkovou terasu, z níž má být vidět celé město včetně malebného fjordu.

Otevřená náruč s tribunou

Můstek, jehož nájezd pro skokany se směrem dolů symetricky rozevírá ve dvě „paže“ zakončené tribunami pro 43 tisíc diváků, by měl být hotov do začátku roku 2010, kdy projde zatěžkávací zkouškou v podobě závodu Světového poháru. První soutěže ve skoku na lyžích se na Holmenkollenu konaly již v roce 1892; k vítězství na můstku vyrobeném z větví a sněhu stačil tehdy výkon 21,5 metru. V letech 1922 a 1923 se zde závodů ve skoku účastnil i korunní princ Olav, v roce 1952 hostil Holmenkollen zimní olympiádu. Poslední úprava můstku se uskutečnila v roce 1992.

Když Oslo získalo pořadatelství světového šampionátu 2011, rozhořely se bouřlivé debaty o tom, zda dosavadní můstek, považovaný za zastaralý, malý a větrný, modernizovat, nebo ho zcela strhnout. „Ceny za rekonstrukci starého a výstavbu nového můstku byly téměř stejné, proto jsme se rozhodli pro novou výstavbu,“ řekla v rozhovoru pro deník Aftenposten radní Anette Wiigová Brynová.

Autor: JDS Architects | Julien De Smedt
Lokace: Oslo, Norsko
Realizace: 2008-10

 Zdroje:
http://www.adgnews.com/holmenkollen-skokansky-mustek
http://www.tyden.cz/rubriky/bydleni/co-se-stavi-ve-svete/nova-perla-v-oslu-skokansky-mustek-holmenkollen_105760.html


další články v rubrice

Heydar Aliyev Center
Altánek v Moskvě
Dánský pavilon na Expo 2010
Wave Residence
ARCAM – Architectuur Centrum Amsterdam
Pod Exhibition pavilion
Sportovní centrum Zamet
Autobusová zastávka v Casar de Cáceres
Centrum pro rozvoj digitálních médií Eyebeam
Skokanský můstek Holmenkollen

facebook