Design Museum Holon

Připravila: Veronika Szabóová

Muzeum designu Holon je vzdělávacím a kulturním centrem. Má sloužit k podpoře designu a architektury Izraele. Fasáda je sochařským dílem a přitahuje pozornost a zájem lidí po celém světě. V Holonu nevznikl jen další fádní kvádr, kterých vidíme všude dost. Hravé červené, oranžové a hnědé stuhy fasády, které jsou vyrobeny z cortenu, oživují architekturu muzea. Tyto stuhy nejsou jen estetickým prvkem. Skrývají venkovní rampy a vnitřní nádvoří před žhavým sluncem. Zároveň hlavním motivem této architektury jsou cesta skrz expozici, dramatické výhledy a především zážitek z prostoru. Architekt využívá napětí mezi vnitřním uspořádáním kubických prostorů a dynamiky křivek v exteriéru. Muzeum ve svých útrobách skrývá současná i historická designová díla z oblasti průmyslu, módy, textilu i šperků.

Areál o plošné výměře 3200 m² je uspořádán do dvou úrovní. Horní a dolní galerie jsou spojeny točitým schodištěm, vnější rampou a řadou sálů, které jsou vyzdobeny množství soch. Hlavní galerie využívá přirozeného osvětlení ze střešních světlíků a nabízí tak návštěvníkům výhled na nebe.

Galerie si dává za cíl inspirovat návštěvníky, naučit ji vnímat a cítit design a jeho přítomnost v každodenním životě. Město investovalo do výstavby 17 milionů dolarů a hodlá muzeu poskytovat trvalou podporu.

Autor: Ron Arad Architects
Lokace: Holon, Izrael
Realizace: 2006-2009

Zdroje:
http://www.ronarad.co.uk
http://www.maxidesign.cz


další články v rubrice

Heydar Aliyev Center
Altánek v Moskvě
Dánský pavilon na Expo 2010
Wave Residence
ARCAM – Architectuur Centrum Amsterdam
Pod Exhibition pavilion
Sportovní centrum Zamet
Autobusová zastávka v Casar de Cáceres
Centrum pro rozvoj digitálních médií Eyebeam
Skokanský můstek Holmenkollen

facebook