China Wood Sculpture Museum

Připravil: Dalibor Dvořák

Stavba muzea byla inspirována místní zimní krajinou. China Wood Sculpture Museum, podle projektu architektonické kanceláře MAD architects, je kontrast mezi elegancí přírody a rychlostí každodenního života. 200 metrů dlouhé tělo muzea má tvar tekutiny zamrzlé v čase, což odráží a zkoumá vztahu mezi stavbou a životní prostředí.

Lineárně orientovaný interiér muzea je propojen s centralizovaným vstupem, který dělí stavbu na dva samostatné výstavní prostory. Hlavní vstup oba prostory rozděluje a zároveň spojuje, čímž je dosažen symbiotický vztah. Změnu v podobě stavby vytváří baldachýn a veřejné náměstí pro návštěvníky vstupující do muzea. Náměstí podporuje propojení s přírodou prostřednictvím venkovního rekreačního prostředí a zároveň poukazuje na zdejší mrazivé klima.

Výstavní prostory jsou organizovány kolem 3 atrií se střešními okny, které jsou určeny k zachycení severní sluneční energie. Tím vzniká křehká rovnováha světla a stínu, která provází návštěvníky v celém výstavním prostoru a tím vytváří poetický prostor spojující umění, lidi a přírodu.

Autor: MAD architects | http://www.i-mad.com/
Lokace: Harbin, Čína
Realizace: 2011

Zdroje:
http://www.designboom.com/weblog/cat/9/view/12767/mad-architects-china-wood-sculpture-museum.html
http://www.i-mad.com/


další články v rubrice

Pekingská kancelář eegoo
Riverside Transport Museum
Autobusová zastávka Hoofdorp
China Wood Sculpture Museum
MAXXI, Muzeum pro umění 21. století

facebook