MAXXI, Muzeum pro umění 21. století

Připravila: Lenka Macurová

O výsledné podobě tohoto ambiciózního projektu se rozhodlo v roce 1998, kdy Zaha Hadid zvítězila v mezinárodní soutěž, které se zúčastnilo 273 návrhů. Betonová stavba se skleněnou střechou a rozlohou téměř 30000 m² stojí v římské čtvrti Flaminio v místech.

Způsob, jakým se prostory vzájemně střetávají a proplétají, bere v úvahu kurátorské požadavky vedoucí k různým propojením výstav a vytvoření řady nečekaných spojení.

Hlavním rysem nového návrhu jsou dlouhé vlnící se stěny, které autorka dále rozvádí: „zakroucené stěny, které jsem navrhla, neslouží pouze k vystavování uvnitř, ale také zvnějšku objektu. Můžete na nich mít nástěnné malby, videoprojekce nebo běžné instalace: je to o dění uvnitř i venku.“

Materiály jako sklo, ocel a beton dávají výstavním prostorám neutrální vzhled, pohyblivé panely zajišťují flexibilitu výstavních rozložení. Střešní systém je obzvláště složitý prvek. Skládá se z vnějšího skla, komplexní lehké stínicí rolety, žaluzie. Umělé osvětlení, systém pro kontrolu teploty a vlhkosti je zabudován v zavěšených panelech. Skleněná střecha je chráněna ocelovým pletivem, které promítá světlo a zaručuje snadnou údržbu.

Autor: Zaha Hadid | www.zaha-hadid.com
Lokace: Řím, Via Guido Reni 4
Realizace: 1998- 2009

Zdroje:
http://www.viewpictures.co.uk
http://sosok.kompasiana.com
http://www.designboom.com
http://www.archiweb.cz


další články v rubrice

Pekingská kancelář eegoo
Riverside Transport Museum
Autobusová zastávka Hoofdorp
China Wood Sculpture Museum
MAXXI, Muzeum pro umění 21. století

facebook