Ark Nova

Připravil: Jan Rolinc

Ark Nova je první mobilní nafukovací koncertní síň na světě. Byla postavena jako přechodné zařízení ve městě Macušima zdevastovaném smrtícím zemětřesením a tsunami z března 2011. Umožní vystupování hudebníků v postižených oblastech a zároveň bude svou originalitou lákat návštěvníky z celého Japonska.
Velký fialový balon postrádá nosníky, zdi i okna, přesto je však architektonickým dílem. Splňuje jednu z hlavních podmínek – vymezuje promyšlený vnitřní prostor. A prostor je to skutečně ohromující a vizuálně atraktivní.
Nafukovací hala pojme 500 diváků a celý orchestr. Její průsvitný fialový plášť propouští dovnitř sluneční svit, díky čemuž je i patrně viditelná jeho konstrukce. Abstraktní tvar podobný houbě má rozměry 30 x 36 metrů a je vysoký 18 metrů. Důležité je, že i při její velikosti je velmi snadné ji vyfouknout a přemístit.
Impozantní fialová skulptura má dva otce. Jedním je britský sochař indického původu Anish Kapoor. Umělec na sebe upoutal pozornost obrovskou nafukovací plastikou Leviathan, vystavenou v roce 2011 v pařížském Grand Palais. Právě ta posloužila jako model pro Ark Nova. Druhým tvůrcem je věhlasný japonský architekt Arata Isozaki.

Autor: Anish Kapoor | www.anishkapoor.com, Arata Isozaki | www.isozaki.co.jp
Projekt: 2011
Realizace: 2013
Rozměry: 30 x 60 x 18 m


další články v rubrice

OCT Design Museum
The Sage Gateshead
Ark Nova
Vyhlídková věž v helsinské ZOO
Pod Exhibition Pavilion
The Bubble – BMW Pavilion
Admirant Entrance Building
Chanel Mobile Art Pavilion
Leviathan
Bubbletecture H

facebook