Bubbletecture H

Připravila: Jana Truhlářová

Bubbletecture H je environmentální vzdělávací centrum v Japonsku. Tato funkce ovlivnila samotný koncept budovy, záměrem architektů bylo vytvořit jakési propojení člověka s přírodou a měla být navržena v souladu s životním prostředím.

Pozemek, kde se stavba nachází, je ve svažitém terénu uprostřed lesa a společně s okolní krajinou má vliv na celé rozložení budovy. Její bublinovitý tvar se rozpíná do tří stran, a tak je provoz budovy viditelně rozčleněn na tři části – přednáškovou místnost, experimentální dílnu pro děti  a knihovnu s interaktivní výstavní plochou.

I použitý materiál byl volen s ohledem na životní prostředí a snadnou údržbu. Dřevěná skeletová konstrukce z cedru byla doplněna o ocelové nosníky, které podpírají vznášející se části budovy. Celá stavba je opláštěna ocelovými deskami, jejichž zkorodovaný povrch, zčásti pokrytý mechem, svou barvou dokonale zapadá do okolní přírody. Zajímavě řešený je také interiér – dominuje mu cedrová konstrukce tvořící trojúhelníkovou síť, která harmonizuje celý prostor.

Autor: Endo Shuhei Architect Institute | www.paramodern.com
Lokace: Sayo-cho, Hyogo, Japonsko
Realizace: 2005-2008

Zdroje:
www.archdaily.com/6951/bubbletecture-h-shuhei-endo/
www.constructalia.com/english/case_studies/japan/bubbletecture_h


další články v rubrice

OCT Design Museum
The Sage Gateshead
Ark Nova
Vyhlídková věž v helsinské ZOO
Pod Exhibition Pavilion
The Bubble – BMW Pavilion
Admirant Entrance Building
Chanel Mobile Art Pavilion
Leviathan
Bubbletecture H

facebook