The Sage Gateshead

Připravila:  Marcela Honzírková

Kulturní centrum The Sage v britském Gatesheadu před několika lety navrhla architektonická kancelář Foster & Partners. Stavba na břehu řeky Tyne se velmi záhy stala ikonou města a jedním z hlavních společenských center Gatesheadu, stejně jako mezinárodně uznávaným centrem hudby.
Dominantním prvkem je monumentální skleněná střecha a fasáda, která nejvíce připomíná smršťovací fólii okolo hmoty stavby. Návrh a realizace budovy trvala deset let a podílely se na ní kromě architektů i desítky dalších specialistů z oblasti akustiky, hudebníci a interiéroví designéři. Každoročně centrem projde kolem miliónu návštěvníků a bylo proto potřeba vyvinout dostatečně odolná a zároveň ergonomická sedadla do hlavního sálu.

Největší ze tří hlavních sálů pojme až 1650 osob. Druhá hala má kapacitu až 400 osob. Třetí prostor slouží jako zkušební sál a je vyhrazen pro hudební školy. Každý sál byl koncipován jako samostatný prostor, k jejichž propojení slouží veřejný prostor kolem řeky. Výsledkem je, že celý komplex je chráněn pod jednou střechou, která připomíná schránku obalující všechny sály.
Kromě sálů obsahuje kavárny, bary, obchody a pokladnu, foyer a společenskou místnost pro hudební školy, která se nachází pod ním.
Toto hudební centrum se díky své atmosféře a bezkonkurenčnímu výhledu přes řeku Tyne stala jedním z městských velkých společenských prostor.

Autor:  Norman Foster | www.fosterandpartners.com
Lokace: Newcastle upon Tyne
Investor: Gateshead Council
Projekt: 1997-2001
Realizace: 2001-2004


další články v rubrice

OCT Design Museum
The Sage Gateshead
Ark Nova
Vyhlídková věž v helsinské ZOO
Pod Exhibition Pavilion
The Bubble – BMW Pavilion
Admirant Entrance Building
Chanel Mobile Art Pavilion
Leviathan
Bubbletecture H

facebook