OCT Design Museum

Připravila: Aneta Müllerová

Budova muzea se nachází v čínském městě Shenzehen, které je v posledních deseti letech považováno za jedno z architektonicky nejvíce se rozvíjejících měst. Stavba, jenž se nachází v blízkosti moře a je považována za novou dominantu města, byla inspirována tvarem hladkého plážového kamene. Ve výsledku však díky své velikosti a tvaru připomíná spíše mimozemský létající talíř. K tomuto dojmu přispívá hladký kovový povrch fasády, ale i trojúhelníkové prosvětlení rozmístěné náhodně, které působí značně nadpozemsky. Z části budova působí, jakoby se vznášela nad zemí.

Zakřivený organický exteriér se projevuje i v nepřetržitém zakřiveném interiéru. Ten je navržen jako bílé plátno – jedna velká bílá plocha nevrhající stíny, která má působit prázdně a tím zdůraznit pouze produkty právě instalovaných výstav. Má symbolizovat neomezený prostor bez hranic. Předpokladem je, že výstavy budou zaměřeny na designové produkty, koncepty automobilů i módní přehlídky. Témata výstav jsou odlišná, prostor interiéru je jednotný. Při pobytu v interiéru mohou malá trojúhelníková okna působit jako ptáci v letu.

V prvním patře budovy se nachází vstupní hala a kavárna. Další dvě patra zahrnují výstavní prostory, jejichž plocha je celkem 5000 m2.

Autor: Studio Pei-Zhu | www.studiopeizhu.com
Lokace: Shenzhen, Čína
Projekt: 2008
Realizace: 2012


další články v rubrice

OCT Design Museum
The Sage Gateshead
Ark Nova
Vyhlídková věž v helsinské ZOO
Pod Exhibition Pavilion
The Bubble – BMW Pavilion
Admirant Entrance Building
Chanel Mobile Art Pavilion
Leviathan
Bubbletecture H

facebook