Burnham Pavilion

Připravil: Jiří Betlach

Návrh pavilonu, od studia Zaha Hadid Architects, byl realizován v roce 2009 při příležitosti oslav stoletého výročí urbanistického plánu pro Chicago od Daniela Burnhama a navazuje na proslulou tradici špičkové chicagské architektury a inženýrství.

Návrh spojuje koncept nových forem, ale zároveň odkazuje na skryté stopy D. Burnhamova a E. Bennettova organizačního systému a architektonického výrazu, jenž vedou ke struktuře jak komplikované tak i mimořádně promyšlené.

Pavilon je složen ze složitě ohýbaných hliníkových rámů, každý prvek je tvarován a svařován tak, aby tvořil unikátní zakřivený tvar. Venkovní i vnitřní kostra je těsně obtažena tkaninou a nechává tak vzniknout fluidní hmotě. Obal zároveň slouží jako plátno pro video-projekci uvnitř pavilonu.

Pavilon je navržen a postaven z maximálně recyklovatelných materiálů, které budou opět použity v budoucnosti buď v Chicagu, nebo v jiných oblastech. Nahlížíme-li v širším kontextu na Stoleté oslavy, design a konstrukce pavilonu bezpochyby zvou návštěvníky a nutí je přemýšlet nad budoucností Chicaga.

 

Autor: Zaha Hadid Architects
Design: Zaha Hadid, Patrik Schumacher
Projektoví architekti:  Jens Borstelmann, Thommas Vietzke
Místo: Chicago, USA
Realizace: 2008-2009

Zdroje:
http://www.designboom.com/weblog/cat/9/view/7362/zaha-hadid-architects-burnham-pavilion-chicago.html
http://www.zaha-hadid.com/architecture/burnham-pavillion/


další články v rubrice

OCT Design Museum
The Sage Gateshead
Ark Nova
Vyhlídková věž v helsinské ZOO
Pod Exhibition Pavilion
The Bubble – BMW Pavilion
Admirant Entrance Building
Chanel Mobile Art Pavilion
Leviathan
Bubbletecture H

facebook