Ferrari Museum

Připravila: Katarína Beláčková

Muzeum Ferrari má organický vzhled. Projekt obsahuje dvě budovy, zrekonstruovaná historická, v níž se narodil zakladatel automobilky Enzo Ferrari a nová žlutá futuristická připomínající kapotu sportovního vozu. Slavnostní otevření proběhne 10. března 2012. Poslední odhad nákladů této impozantní stavby byl 15 milionů eur.

Nové muzeum, které se bude nacházet jen několik set metrů od historického centra města, se má skládat ze dvou budov nabízejících dohromady 5000 metrů čtverečných. Základním bodem bude zrekonstruovaná dvoupatrová historická budova ve tvaru písmene L, ve které se v únoru roku 1898 narodil Enzo Ferrari, zakladatel dnes již legendární automobilky sportovních vozů Ferrari. Interiér má být po rekonstrukci z velké části objemu budovy sjednocen skrze obě patra. Výstavní prostor bude vybaven mimo několika exemplářů i dvojicí fluidních linek provázející životem Enza Ferrariho.

Druhá budova, označovaná jako Nová galerie, vyroste v těsné blízkosti historické budovy a Jan Kaplický jí dal tvar do země postupně zapuštěné kapoty sportovního automobilu, který v ladné křivce obepíná přiléhající budovu. Dominantní na budově se žlutou ocelovou střechou je nejen deset světlíků rozptylujících do interiéru denní světlo skrze stropní membránu, ale také mohutné skleněné horizontálně členěné vstupní průčelí, které připomíná masku nejednoho vozu Ferrari.

Interiér nové galerie byl navržen pro Future Systems v typicky zaoblených organických tvarech a kombinaci svítivě žluté použité na střeše, bílé a čirého skla tak, aby pozornost maximálně přitahovaly speciálně vyvýšené exponáty položené na bílé terakotové podlaze. Okolo hlavní výstavní plochy, která bude sešikmená a umístěna ve dvou patrech směrem do podzemí, bude umístěna restaurace, konferenční hala pro 200 posluchačů, projekční a studijní místnost, kde bude také umístěna největší kolekce vozů Swaters.

Autor: Jan Kaplický | Future Systems
Adresa: Itálie, Modena,
Projekt: 2004 –2009
Realizace: 04.2009 – 03.2012
Užitná plocha: 5000 m²

Zdroje:
http://www.designmagazin.cz/architektura/29517-modena-brzy-otevre-muzeum-ferrari-od-kaplickeho.html
http://www.designmagazin.cz/architektura/7156-zacala-vystavba-ferrari-museum-od-jana-kaplickeho.html


další články v rubrice

OCT Design Museum
The Sage Gateshead
Ark Nova
Vyhlídková věž v helsinské ZOO
Pod Exhibition Pavilion
The Bubble – BMW Pavilion
Admirant Entrance Building
Chanel Mobile Art Pavilion
Leviathan
Bubbletecture H

facebook