Muzeum Erdos

Připravila: Michala Koňaříková

V čínské autonomní oblasti Mongolska ve Vnitřním Mongolsku, v nově vznikajícím městě Erdos, na místě, kde byla ještě před pár lety nehostinná poušť Gobi, bylo dokončeno pozoruhodné 40 metrů vysoké Erdos Museum, které navrhlo světoznámé futuristické pekingské studio MAD. Pod mimozemskou skořápkou z leštěného kovu se bude nacházet ohromující fluidní interiér.

Výstavba muzea s výslednou užitnou plochou přes 41 tisíc metrů čtverečných, začala v roce 2005. Architekti navrhli budovu v reakci na nepravidelnost města jako amorfní tvar s tenkou leštěnou kovovou skořápkou, z níž bude po stranách vyčnívat jen dvojice velkých oválných oken. Na vládní přání měla budova symbolizovat slunce a studio pojalo celý projekt jako Stále svítící slunce nad zelenou krajinou. Speciální kovové leštěné pláty mají totiž odrážet sluneční svit tak, že bude budova neustále zářit.

Interiér je rozdělen na několik výstavních sálů, které propojují haly s organicky přecházejícími stěnami vytvářející „tekutý prostor“ a chodby s vysokými stropy. Fluidnost tvaru muzea se přenáší i do interiéru a tak veškeré zdi budou zakřivené a lesklé. Částečně prosklený strop bude do těchto prostor přinášet dostatek denního světla. Celý interiér je koncipován tak, aby návštěvníky přivedl do zcela jiných dimenzí.

Autor: MAD architects
Lokace: vnitřní Mongolsko, Čína
Realizace: 2005-2011

Zdroje:
www.archdaily.com
www.adgnews.com
www.designmagazin.cz
Video:  http://www.archdaily.com/170304/update-erdos-museum-mad/


další články v rubrice

OCT Design Museum
The Sage Gateshead
Ark Nova
Vyhlídková věž v helsinské ZOO
Pod Exhibition Pavilion
The Bubble – BMW Pavilion
Admirant Entrance Building
Chanel Mobile Art Pavilion
Leviathan
Bubbletecture H

facebook